Az első feljegyzések a sajttorta őséről, nemhogy nem Amerikából vagy New Yorkból, de még csak nem is egy másik kontinensről származnak. A történészek szerint ugyanis már az ókori görögök is ismerték, mit ismerték, használták a sajttortát. Az első receptet ugyanis Kr.u. 230-ban jegyezték le. Olyannyira használták, hogy az első olimpián is ezt a süteményt kapták a sportolók, edzőik, mestereik ugyanis úgy gondolták, hogy az nagyon jó energiaforrás a számukra. Vida József és Segal Viktor receptje, a Sercegés és erdőzúgás erdei gasztrokalandkönyv alapján.
Hozzávalók:
A fűszeres kekszmorzsához:
6 dkg liszt
két csipet fahéj
csipet só
6 dkg puha vaj
4 dkg cukor
A tortához:
50 dkg jó minőségű krémsajt
170 g tejföl
2 zöldcitrom reszelt héja és
1 zöldcitrom leve
15-20 dkg porcukor (ízléstől függően lehet több is, ha valaki édesebben szereti)
2 rúd vanília kikapart magja
3 egész tojás
1 tojássárgája
A rebarbarához:
3 szál rebarbara
1 dl gránátalma szirup
1 dl víz
1 ek cukor (ízlés szerint)
1 rúd vanília kikapart magja
1 citrom leve
Elkészítés:
A sütőt előmelegítjük 160 fokra. Egy sütőformát sütőpapírral kibélelünk. A kekszmorzsához összekeverjük a lisztet, a fahéjat és a sót.
A vajat kikeverjük a cukorral, majd összedolgozzuk a liszttel. A tésztát a sütőpapírral bélelt sütőlapra nyomkodjuk, majd kb. 45 perc alatt aranyszínűre sütjük. Hagyjuk kihűlni, végül durva morzsa állagúra törjük (zárt edényben hetekig tárolható.) Sütés előtt a morzsát ujjnyi vastagon belenyomkodjuk egy kapcsos tortaforma aljába.
Keverőtálban alaposan elkeverjük a szobahőmérsékletű sajtkrémet, a tejfölt, a zöldcitrom héját és levét, a porcukrot, a vaníliát és a tojásokat. A kekszalapra öntjük a masszát, és vízgőzös sütőben 40-50 perc alatt készre sütjük. A rebarbarához a sziruphoz, a vizet, a cukorral, a vaníliával felmelegítjük, és magas hőfokon forraljuk be a felére. Felvágjuk a rebarbarát ujjnyi darabokra. Hozzáadjuk a forró sziruphoz a citrom levét, a rebarbarát és alacsony hőfokon készre főzzük.