Bulvár
Lovassport
Veterán autók
Webshop
Trimedio TV
Trimedio Rádió
Hírek
Eladó cégek
Utazások
Podcast
Bulvár
Lovassport
Veterán autók
Webshop
Trimedio TV
Trimedio Rádió
Hírek
Eladó cégek
Utazások
Podcast

Őszi és téli vitaminbomba: gesztenye

A gesztenye a téli hónapok egyik vitaminbombája. Ugyanakkor karácsonykor nem csak a sütemények kihagyhatatlan alapanyaga, hanem ma már igen népszerű a sós, húsos ételekkel párosítva is. A sült gesztenye a hideg napokon igazi csemegének számít. Sokoldalúságának köszönhetően egészen biztosan mindenki megtalálja a számára kedvező formában. Ráadásul nem elhanyagolhat az a tényező sem, hogy igencsak jó hatással bír a szervezetünk úgy külsőleg, mint belsőleg. Ezúttal ezt gyűjtöttük egy csokorba, ami minden bizonnyal igen meggyőző lehet az eddig kételkedőknek is.

Téli vitaminforrás

A gesztenye kitűnő vitaminforrás a téli időszakban, amikor különösen fontos a megfelelő nyomelemek és ásványi anyagok bejuttatása a szervezetünkbe.

B-, C-, E-vitamint, vasat, foszfort, rezet, káliumot és magnéziumot is tartalmaz, valamint megtalálható benne az összes fontos antioxidáns.

Tökéletes görcsoldó, továbbá erősíti és javítja az érfalak rugalmasságát. A hab a tortán pedig az, hogy a narancsbőr eltüntetésében is segíthet!

Tökéletes energiaforrás

Bár esti nasi gyanánt nem javasoljuk a gesztenyét, reggelire azonban tökéletes energiaforrás lehet. Kalóriatartalma nem túl magas, 100 g gesztenyében 210 kalória van, viszont szénhidráttartalma miatt nem tanácsos a késői órákban fogyasztani.

Remek paleo palacsinta készíthető belőle: ehhez verj fel 2 tojást, főzz meg kb. 100 g gesztenyét (vagy vegyél előrecsomagolt főtt gesztenyét), majd passzírozd le villával, végül keverd össze a tojással, és kevés kókuszolajon süsd ki a palacsintákat. Fahéjjal, vagy egy kis cukormentes lekvárral ízesítsd, és kész is a tápláló paleo reggelid!

Ezzel biztos, hogy kellő energiád lesz délig!

A búza helyettesítője

Ha kerülöd a fehér lisztet, viszont imádod a gasztronómiát, akkor a gesztenyeliszt tökéletes alternatíva lehet számodra.

Készíthetsz belőle kenyeret, sütiket, és bár igaz, hogy nem a legolcsóbb alternatíva, viszont nem kell belőle nagy mennyiség.

De a gesztenyelisztet akár te magad is elkészítheted: 500 g gesztenyét süss meg a sütőben, majd még melegen pucold meg. Tedd vissza a sütőbe 60-70 fokra, hogy kiszáradjon, végül pedig keverőedényben őröld lisztté. Kb. 200-250 g liszt lesz belőle.

Nyugtató gesztenyetea

A szelídgesztenye héjából szárítás és őrölés után ízletes tea készíthető, mely megnyugtatja a nyálkahártyát, oldja a hörghurutot, és nem mellesleg szamárköhögés és asztma ellen is jó megoldás.

A vadgesztenye leveleiből is főzhető gyógytea, mely az emésztőszervek enyhe gyulladásaira és a belső vérzésekre egyaránt jótékonyan hat összehúzó hatásának köszönhetően, de gyomor- és bélgörcsök esetén is bevetheted.

Egy fárasztó munkanap után például remek választás a gesztenyetea, mert nyugtató hatása azonnal érzékelhető.

Hatásos testápoló

Bizony, a gesztenye a bőrre is szuper hatással van! A narancsbőr elleni harcban külsőleg és belsőleg egyaránt bevethetjük – na jó, azért nem árt hozzá némi sportolás is, de a kettő együtt csodákra képes.

Nagyon jól serkenti a vérkeringést, ha sportoláshoz bekened magad gesztenyés krémmel, majd betekercseled az adott bőrfelületet.

Az arcápolás tekintetében sem elhanyagolható összetevő, ugyanis ránctalanító és feszesítő hatása miatt arckrémekbe is előszeretettel teszik. Ha nem szeretnél sok kemikáliát magadra kenni, akkor egy natúr, adalékanyagmentes, gesztenyekivonatos krém tökéletes választás neked.

Ásványi anyagok, rostok

A gesztenye ásványi anyag tartalma magasabb, mint a többi gyümölcsé, ami részben az átlagosnál jóval magasabb szárazanyagtartalomnak is köszönhető. 100 gramm gesztenye közel 550 mg káliumot, 95 mg kalciumot, 90 mg foszfort és 20 mg nátrium tartalmaz.

Ezek fogyasztása mind nélkülözhetetlen az emberi szervezet megfelelően egészséges működéséhez.

Az élelmi rostoknak köszönhetően, ha gesztenyét fogyasztunk, akkor többszörösen is segítünk szervezetünknek a helyes működés fenntartásában. Ezek fogyasztásával ugyanis javul az emésztés, csökken az étvágy és javul a szervezet inzulintermelése is.

Ez utóbbinak köszönhetően csökkenthetjük az esélyét egyes szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának is.